Čím natřít dřevěnou terasu?

S příchodem jara přichází krásné slunečné dny, které vybízejí k jarnímu úklidu domu a také k pravidelné údržbě dřevěné terasy před letní sezónou. Dřevěná terasa často po zimě ztratí svou svěží barvu, protože je poškozena klimatickými vlivy. Síla povětrnostních vlivů (slunce, déšť, voda, sníh, vítr), které působí na vodorovné terasové prkna je ovlivněna konstrukční ochranou dřevěné terasy. Zastřešení terasy nám poskytuje ochranu před deštěm a slunečními paprsky, čímž výrazně prodlužuje celkovou životnost terasových prken. S tím je spojená i problematika odborné montáže terasových prken na správně konstrukčně řešený podkladní rošt (volba vhodné dřeviny v mnoha případech ideálně modřín). Podloží pro rošt musí být pevné a stabilní. Optimální je štěrkové nebo kameninové lože, které bude správně odvádět srážkovou vodu. Terasa, která je zastřešená bývá velmi často i po dvou letech ve velmi dobré kondici a většinou stačí jen běžné očištění terasových prken vodou a kartáčem a následné ošetření jednou vrstvou terasového oleje. U teras bez zastřešení je údržba častější a bez každoročního očištění a odšedění se neobejde. Dopad srážek a UV záření na vodorovný povrch terasových prken konstrukčně nechráněné nezastřešené terasy je několikanásobně vyšší než například u svislých ploch dřevěných fasád.

Proč je přírodní terasový olej nejlepší ochranou dřevěné terasy?

Syntetický olej nebo syntetická lazura na dřevo je vodoodpudivá, tedy chrání ho proti vodě a proti plísním, ale obsahuje syntetické pryskyřice, které vytvářejí na povrchu dřeva film. Velké teplotní rozdíly (léto zima) mají tendenci způsobovat praskání a degradování syntetického filmu. Jakmile vznikne prasklinka v nátěru, voda pronikne do dřeva a od té chvíle dřevo neustále přes poškozené místo absorbuje vodu, čímž dochází k bobtnání dřeva a vzniku trhlin. Jakmile se trhliny zvětší, voda se do dřeva dostane snadněji a postupně začne docházet k začernání dřeva, které za pár let může přerůst v hnilobu v terasovém prkně. Nevýhodou syntetických konvenčních lazur je čas a úsilí, které je potřeba, chcete-li svou terasu udržovat v kondici a svěžím estetickém vzhledu. Musíte totiž dřevěná prkna při poškození nátěru obrousit a znovu natřít, přičemž broušení je náročná příprava povrchu dřeva před nátěrem, jak fyzicky, tak svou prašností. Abyste se vyhnuli broušení, je potřeba pro ošetření terasových prken používat vhodné přírodní terasové oleje, které se dokonale vstřebají do pórů dřeva a nevytvářejí syntetický film na povrchu, který se časem bude loupat a šupinkovat.

Výhody přírodních terasových olejů

Pokud se rozhodnete použít terasový olej vyrobený z přírodních rostlinných olejů (lněný, tungový), zjistíte, že údržba dřevěné terasy bude jednodušší a rychlejší.

Olej chrání dřevěné prkna terasy na delší dobu. Proč? Jednoduše proto, že je impregnační tzn. výborně penetruje do hloubky dřeva. Na rozdíl od syntetických lazur a olejů s obsahem syntetických pryskyřic, které dostatečně nepronikají do dřeva (vytvářejí film na povrchu, náchylný k loupání při opakovaných nátěrech) , olej proniká do pórů dřeva a tím snižuje a omezuje prosakování vody. Jakmile se ochrana olejem po roce až dvou letech rovnoměrně opotřebuje, nemusíte terasová prkna brousit. Stačí povrch očistit pomocí čističe a odšeďovače dřeva a nanést novou vrstvu oleje tak, aby dřevo opět bylo dostatečně naimpregnováno terasovým olejem. U nezastřešené terasy (bez konstrukční ochrany) lze změnám barvy terasových prken zabránit jen částečně. Kvalitní terasové oleje obsahující přírodní oleje a přírodní pryskyřice působí hydrofobně a díky obsahu mikronizovaných pigmentů a UV absorbérů snižují degradační vliv slunečního záření. To rozkládá extraktivní látky a lignin dřeva, které jsou vyplavovány srážkovou vodou. Následné zanášení prachových částic a nečistot do dřeviny pak způsobuje šedivění dřeva. U exotických dřevin je vhodné terasové oleje s obsahem UV-absorbérů naředit pomocí lakového benzínu nebo isoparafínu, aby lépe penetrovaly do hloubky tropické dřeviny, které bývají ve většině případů extrémně těžko propustné. Když terasový olej dostatečně nepronikne do dřevních pórů dřeviny, dojde k jeho rychlému vyplavení a je nutná častá obnova nátěru. U nezastřešených teras je ideální 1 až 2 krát ročně obnovit nátěr. U zastřešené (konstrukční ochrana) terasy je vhodně obnovovat nátěr min. 1 krát během dvou let.

Tungový olej jako základní kámen špičkových přírodních terasových olejů

Pokud se chceme správně rozhodnout jaký produkt koupit pro ošetření terasy, musíme vědět z jakých přírodních olejů se skládá. Nejlepší surovinou pro výrobu terasových olejů je přírodní rostlinný tungový olej.  Tungový olej se také nazývá dřevní čínský olej, protože první zmínky o tungovém oleji se objevují v čínské dynastii Song, kde se používal k ošetření lodí. Polymerovaný (vařený) tungový olej (také Tung oil standoil) představuje kvalitativně nejvyšší stupeň úpravy tungového oleje pro použití na ochranu dřeva. Při polymerací tedy dochází k vytváření delších olejových řetězců, které po vytvrzení dávají oleji pevnější vazby a tudíž i kvalitativně lepší mechanické a chemické vlastnosti. A co je nejdůležitější? Tungový olej jako jediný z rostlinných olejů vytvrzuje v celém svém objemu (díky unikátním třem konjugovaným vazbám v řetězci) a je také jediným vysychavým olejem, který polymerizuje na 100% (úplně ztuhne). Díky těmto vlastnostem nepotřebuje ke svému vytvrzení syntetické pryskyřice, které snižují penetrační (impregnační) schopnost nátěru.

Dobře udržovaná vrstva terasového oleje, který obsahuje tungový olej, odolává vodě, je flexibilní, přizpůsobí se smrštování a roztahovaní terasových prken během zimy a kromě toho obsažený tungový olej nežlukne a nehnije.

Terasové oleje pro Vaši dřevěnou terasu

Doporučujeme tři vynikající značky terasových olejů, které obsahují klíčovou surovinu tungový olej.  Dva produkty patří německým výrobcům přírodních ekologických nátěrů dřeva. Obě tyto německé značky deklarují úplný seznam surovin pro výrobu svých olejů. Třetí terasový olej vyvinula rodinná firma BBB barvy, která se specializuje na vývoj a prodej přírodních nátěrů na dřevo bez obsahu syntetických pryskyřic - BSP.

Všechny tři produkty jsou vyrobeny z nejkvalitnějších přírodních surovin, čímž jsou bezpečné pro lidské zdraví a dokonale zapadají do udržitelného rozvoje ekonomiky.

LEINOS 236 – Terasový olej – informace zde

LIVOS ALIS 579 – Venkovní olej – informace zde

BSP Terasový olej UV – informace zde

 

Správný čas pro ošetření terasových prken

Existují vždy vhodné až ideální podmínky, které je nutné upřednostnit při aplikaci venkovních nátěrů. Pokud budete natírat nové terasové prkna bude nutné upravit přípravu povrchu a způsob aplikace, abyste se vyhnuli případnému šednutí dřeva, přesycení dřeva olejem nebo nedostatečně proschlé vrstvě oleje.

Prvotní ošetření terasy

Látky obsažené ve dřevu slouží dřevu ke zvýšení jeho odolnosti. Dřevo s vysokým obsahem pryskyřic (modřín) a extraktivních látek (exotické dřeviny) je třeba před první olejovou úpravou nechat individuálně zvětrat. Pokud tyto přírodní látky uniknou z dřeviny, lze proti nim bojovat různými způsoby. Vytékající pryskyřici lze odstranit mechanicky. V případě druhů dřeva obsahujících třísloviny (např. dub) je třeba zabránit kontaktu s oxidy kovů, jinak může dojít k černému zabarvení. V případě nezvětralého povrchu hrozí nedostatečná impregnace dřeviny a přesycení oleje na povrchu dřeviny. Nejčastěji u nás používaný modřín doporučujeme nechat několik týdnů zvětrat. Abyste se vyhnuli problémům, že dřevo zašedne, doporučujeme např. po 3 až 5 týdnech zvětrání, modřín ošetřit jednou vrstvou terasového oleje a následující druhou vrstvu  doporučujeme aplikovat v následujících 2 až 3 měsících. Pokud provádíte prvotní ošetření plně nezvětralého modřínu na závěr podzimu, doporučujeme následující druhou vrstvu realizovat až v jarních měsících následujícího roku.

Vhodné počasí

Pro nátěr nezastřešené terasy je vždy vhodné natírat ve dnech bez intenzivního slunečního svitu. Dřevo, které je na přímém slunci nahřáté, nelze olejem natírat. Olej nanesený na rozpálené dřevo se začne „vařit“ a dojde k jeho poškození. V případě deštivých dnů je nutné po dešti počkat na minimálně 2 dny příznivého počasí a až poté začít s nátěrem. Ideální vlhkost dřeva je 15%. Vlhkost dřeva by neměla překročit 20%.

Příprava povrchu terasy před napuštěním olejem

Pokud nám terasa zešedla bude nutné ji očistit pomocí čističe a odšeďovače dřeva.  Před nanesením odšeďovače dřeva je nutné dřevo dostatečně provlhčit vodou nejlépe pomocí zahradní hadice. Odšeďovač dřeva naneste na mokrý povrch dřeva (nejlépe štětcem u vroubkované terasy či válečkem u hladkých terasových prken) rovnoměrně a v dostatečně silné vrstvě. Nechejte ho působit cca 10 minut (u silně zašedlého dřeva až 20 minut). Případné rychle vysychající skvrny na povrchu dřeva přivlhčete tak, aby byl ošetřovaný povrch stále mokrý. U silně zašedlého dřeva je vhodné působení přípravku posílit kartáčováním povrchu. Poté celý povrch dřeva důkladně opláchněte tlakovou vodou (WAP) nebo omyjte (což je šetrnější způsob a vhodný obzvláště u měkkých dřevin) pomocí zahradní hadice a nylonového kartáče. Odšeděné dřevo nechejte před aplikací revitalizačního nátěru nejprve důkladně proschnout. Za příznivých podmínek minimálně 2 dny. Před samotným nátěrem odstraňte potrhaná a naježená dřevní vlákna (což je typické především u měkkých dřevin) lehkým přebroušením (o zrnitosti P100 – P120) a omeťte prach.

Samotné natírání terasovým olejem

Olejem natíráme terasová prkna ve dvou vrstvách s dodržením doby schnutí (minimálně 16 hod. - ideálně 24 až 48 hodin) mezi jednotlivými nátěry. Před použitím olej nejprve důkladně promíchejte. Terasový olej na vroubkovaná terasová prkna nanášejte štětcem a u hladkých terasových prken lze olej nanášet štětcem nebo terasovým nářadím - rounem. Pokud je to možné, před samotnou montáží terasových prken naneste olej na dřevo z obou stran. Olej důkladně rozetřete. Při nátěru pigmentovaného (tónovaného) oleje natírejte vždy po směru dřevních vláken. Je-li to nutné u obzvláště savých povrchů, aplikujte 2 nátěry metodou mokrý do mokrého – až je povrch dřeva důkladně nasycen. Případné nevsáknuté přebytky oleje ještě před jejich zaschnutím důkladně rozetřete polosuchým štětcem případně objemnou textilií. Vyhnete se tak možnému vzniku nevzhledných, lesklých a lepkavých skvrn. Ochranu dřeva proti tvorbě trhlin lze podpořit aplikací vosku na řezné čelní hrany (příčné řezy dřeva).